Mateřská škola Šluknov, příspěvková organizace412 386 260

Třída - KOŤÁTKA

KoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátka

Třídu Koťátek najdete v budově odloučeného pracoviště MŠ Šluknov – v Žižkově ulici č. p.1032, a to v těsné blízkosti místního sídliště.

Objekt byl postaven na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století a později byl opakovaně opravován, rekonstruován a modernizován.

Třída Koťátek se nachází v nejvzdálenějším bodě budovy od hlavního vchodu, tedy za třídami Včeliček a Hvězdiček. Koťátka se proto již po ránu pěkně proběhnou.

Jejich třída je propojena s prosluněnou hernou, dále se sociálním zázemím a ložnicí. Sousedí i s kuchyňkou a šatnou dětí.

Z vnitřních prostor herny mají děti možnost vstoupit francouzskými dveřmi do prostou nedávno zrekonstruované školní zahrady.

 

 

 

Charakteristika

Heterogenní třída s dětmi ve věku od tří do šesti let 

Kapacita

24 dětí

Učitelky

Asistentka pedagoga

Bc. Ivana Ilková, Ivana Benešová

Veronika Jelínková

Školní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Třídní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Kontakt

412 386 214

Asistent pedagoga

 

 

Tagy
Tagy:
Duben u Koťátek

Duben u Koťátek

Jaro bylo teplé plné sluníčka.

Vypleli jsme si záhonek s jahodami a do květináčků zaseli semínka a pozorovali jejich klíčení.

Dozvěděli jsme se, kde a z čeho si ptáčkové staví hnízda a také jsme si je pokusili postavit. Na vysokém komíně jsme pozorovali čápy.

V rozkvetlé přírodě jsme rozlišovali rozdíl mezi stromem, keřem a rostlinkou a poznávali barvy květů. Hráli jsme si na včelí rodinu a dozvěděli se, co mají všechno včeličky v úlu za práci.

Zvířátka ze statku a na dvorku už také pojmenujeme, ale názvy jejich mláďátek se nám ještě pletou.

Podnikli jsme autobusem cestu do ZŠ ve Starých Křečanech, kde nás děti pozvaly do hodiny kreslení a pohádek.

V divadle ve Varnsdorfu jsme zhlédli pohádku "O princezně se zlatou hvězdou na čele".

Ve šluknovském zámku a ve školce jsme hrami a úkoly oslavili "Den Země" a poslední dubnový den převlečeni za čarodějnice a čaroděje jsme plnili čarodějnické úkoly, létali na koštěti a vařili lektvar.

                                                                                                          Koťátka 

Březen u Koťátek

Březen u Koťátek

"Každý má své povolání, práci čili zaměstnání....".

Nejenže jsme poznávali povolání a řemesla podle obrázků, ale také jsme si na některá zahráli - na kominíky, kadeřnice, lékaře, prodavače, opraváře aut, pizzaře. Při hrách na strojvůdce a řidiče autobusu jsme si zopakovali dopravní prostředky, třídili je podle místa pohybu a seznámili se s některými dopravními značkami. Autobusem jsme se vypravili do Varnsdorfu do divadla na  pohádku "O Rákosníčkovi".

Jaro se začalo brzy probouzet a my pozorovali první jarní kytičky na zahrádkách. V květinářství jsme si koupili narcisky, krokusy, sedmikrásky, macešky, starali se o ně a sledovali, jak kvetou.

Vyrobili jsme si starou babu zimu - Morenu a podle tradice ji šli hodit do potoka, aby se zima už letos nevrátila a my se mohli těšit a připravovat se na Velikonoce. V pašijovém týdnu jsme chodili oblečeni do barev podle názvu dní - modré pondělí, žluté úterý, škaredá středa a zelený čtvrtek. Malovali vajíčka, lepili, stříhali, vyráběli kuřátka ve skořápce, košíčky, slepičky a hráli velikonoční hry. Hodně legrace jsme si užili s vámi rodiči, babičkami a dědečky při společném tvoření a hraní odpoledne ve školce. Bylo to super.

Přejeme všem veselé Velikonoce, bohatou pomlázku a hodně jarního sluníčka.

                                                                                                                                                                   Koťátka

                                                                                                                                                       Iva B., Iva I., Verča J. a Jana Z.

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek

Masopustní veselice

veselá je převelice.

Lidé vodí po vesnici

medvěda i medvědici.

Tancuj, tancuj, medvěde,

karneval se povede.

 

Seznámili jsme se s názvy některých masopustních maškar a tradicí masopustu. Vyráběli škrabošky a hráli pohádku "O Koblížkovi". Proměnili jsme se v nejrůznější pohádkové postavičky a na školkovém karnevalu soutěžili, zpívali a tancovali. Pochováním basy jsme období masopustu ukončili.

Moc se nám líbil výlet do školy v Krásné Lípě s názvem "Věda na kouli". Na obrovské kouli jsme viděli Slunce, Měsíc, Zemi a ostatní planety sluneční soustavy. S virtuálními brýlemi jsme letěli raketou na Měsíc, podívali se pod hladinu moře, mezi africká zvířata a dokonce mezi dinosaury.

Víme, že se Země otáčí, střídá se den a noc, roční období a všechno má svůj řád a čas. Prohlíželi jsme si hodiny, hodinky, budíky a různé kalendáře, lepili a malovali si svůj vlastní kalendář a někteří z nás už dokonce poznají, kolik je hodin.

Je čas končit.                                                                                                                                                                                      Koťátka

Leden u Koťátek

Leden u Koťátek

V novém roce jsme se sešli s vyprávěním o Vánocích doma a co nám Ježíšek nadělil.

Čekání na příchod Tří králů jsme si zpestřili výrobou královských korun se začátečními písmeny králů, vyzkoušeli si kudy vede daleká cesta k Ježíškovi a naučili se písničku "My Tři králové", se kterou jsme prošli celou školku a všem popřáli štěstí a zdraví.

Prohlíželi jsme si obrázky a videa zimních sportů. Ve třídě jsme krasobruslili, rychlobruslili, hráli hokej, ten nás bavil nejvíce, vyzkoušeli si nasadit opravdové lyže a zahráli si curling. Paní "Zima" nás určitě sledovala a poslala nám na týden hodně sněhu, tak jsme si na zahradě užili sáňkování, bobování, koulování.

Teple jsme se oblékli a ve třídě nás bavily hry s čepicemi, rukavicemi a zimním oblečením. Třídili jsme je, malovali čepice, rukavice, šály, vyráběli bambule z vlny a šněrovací boty sněhule z papíru a vaty.

Nezapomněli jsme ani na zvířátka a ptáčky v zimě. Kvůli špatnému počasí jsme nemohli ven, tak jsme si na ně zahráli ve třídě. Postavili jsme si krmelec a krmítka. Zkoumali a třídili jejich stopy, dozvěděli jsme se, čím je můžeme krmit, aby je nebolela bříška.

Na konci ledna jsme se pustili do bádání a pokusů. Zkoušeli jsme, co dovede voda s gumovými medvídky, malovanými obrázky, lentilkami, coca cola s mentoskami nebo co dokáže nafukovací balónek.

Moc jsme si to užili a dozvěděli se mnoho zajímavých a nových věcí.                                              Koťátka

Vánoční přání

Milí rodiče,

přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a pohodu s vašimi dětmi a v novém roce 2024 hodně zdraví a štěstí

                                                                        Iva I., Iva B., Verča a Jana Zelená

 

Prosinec u Koťátek

Prosinec u Koťátek

"Prosinec prosí o snížek bílý........"

Ze začátku měsíce bylo hodně sněhu a mohli jsme bobovat na zahradě.

Dokonce i čertovské odpoledne s rodiči plné dětských čertíků, básniček, tancování a her bylo zasněžené.

Z Mikuláše, andílků, ale hlavně z čertů, kteří přišli do školky, jsme měli respekt a trošku malou dušičku v těle, ale nakonec nás po zazpívání písničky a předvedení čertího tanečku obdarovali ovocem a dobrůtkami.

Předvánoční čas s hrami, tvořením a zpíváním jsme prožili s žáky 1.třídy ZŠ, kteří přišli k nám a my zase na oplátku k nim, a se studenty sociální školy, kterým se u nás také moc líbilo.

Každý den jsme si otvírali adventní kalendář s úkoly, které jsme plnili, a dobrůtkami. Počítali jsme kolik dní ještě zbývá do Štědrého dne, vykrajovali cukroví, strojili stromeček. Rodičům jsme vyrobili dáreček a přáníčko a pozvali je na vánoční posezení. Naučili jsme se pro ně koledy, vánoční básničky a taneček k písničce Hallelujah. Společně jsme si pouštěli ořechové lodičky a pochutnávali si na cukroví, které napekly maminky.

Druhý den nám Ježíšek přinesl pod stromeček krásné dárky. 

                                                                                                                                                  Koťátka

 

 

 

Listopad u Koťátek

Listopad u Koťátek

Na polích a zahrádkách bylo již sklizeno. Posvícení mohlo začít. Upekli jsme si posvícenské koláče z těsta, naučili se písničku "To je zlaté posvícení", složili si posvícenský košík a naplnili ho namalovanými a vyrobenými koláči, jitrnicemi, jelítky a husou. "Výslužku" jsme si odnesli domů. Paní učitelky nám zahrály pohádku "O koblížkovi". Zpívali jsme, tancovali, jedli a radovali se.

Pověděli jsme si příběh "O Svatém Martinovi", který byl hodný a rozdělil se s žebrákem o svůj plášť.

Hráli jsme si na zvířátka, která se ukládají k zimnímu spánku a nosí si potravu do svých brlohů a pelíšků, a také jsme zamávali ptáčkům, kteří odletěli do teplých krajin.

Připomněli jsme si části lidského těla, řekli si, co mají za úkol vnitřní orgány. Víme, jak se do našeho těla dostanou bacily a co dělat, abychom se jich zbavili.

V tomto měsíci jsme opět cestovali. Nejprve na pozvání (nyní už našich kamarádů) do ZŠ ve Starých Křečanech, kde jsme společně plnili úkoly z počítání, hledali rýmovačky, zpívali a tvořili z papíru. Potom jsme se vydali do divadla do Varnsdorfu na pohádku "S čerty nejsou žerty", která byla moc hezká, plná písniček a samozřejmě čertíků.

A protože se blíží vánoční čas, v Domě kultury ve Šluknově nám divadlo "Matýsek" zahrálo na nejrůznější hudební nástroje krásné vánoční písničky a koledy. 

Už se těšíme na prosinec.  Čekáme, co nám přinese ;-)                                                                          Vaše Koťátka 

Říjen u Koťátek

Říjen u Koťátek

Druhý říjnový den jsme jeli autobusem do divadla do Varnsdorfu. Někteří z nás poprvé jeli autobusem a prvně navštívili opravdové divadlo. Cestu jsme zvládli dobře a pohádka " O malé čarodějnici" se nám líbila.

Ve školce jsme si povídali o plodinách, které lidé sklízejí na podzim na poli. Víme, co se z nich získá a vyrobí. Moc nás bavilo je poznávat podle chuti a hrát pohádku "O veliké řepě". Své "herecké umění" jsme předvedli malým dětem ze třídy Žabiček. 

V zámeckém parku jsme poznávali jehličnaté a listnaté stromy a sbírali jejich plody - kaštany, žaludy, bukvice, šišky a ve školce si z nich vyrobili zvířátka. Našli jsme i pár hub, ale nejvíc a nejrůznější druhy jsme viděli na výstavě hub.

Konec října jsme ukončili malováním a dlabáním dýní. Hezké bylo podvečerní setkání s rodiči ve školce, kde jsme si společně prošli "dýňovou světýlkovou" cestu s úkoly a prolézali pavučinou. Moc jsme si pochutnali na upečených "halloweenských dobrotách, které pro nás připravily naše maminky.

                                                                                                                                                                     Koťátka

 Září u Koťátek

Září u Koťátek

Prázdniny skončily a my jsme se sešli s novými i "starými" kamarády opět u Koťátek. 

Naučili jsme se poznávat svoji značku, nebo si ji připomněli a pamatovat si jména kamarádů. Prošli jsme celou školku - velkou kuchyni, prádelnu, dílnu pana školníka i třídy Hvězdiček a Žabiček.

Seznámili jsme se s pravidly naší třídy, které se budeme učit dodržovat a připomínat si je, protože jsme všichni kamarádi.

Umíme pojmenovat ovoce a víme, že má hodně vitamínů. Jablíčka, hrušky, švestky jsme vystřihovali a lepili na papírové stromy. "Česali" jsme je vylézáním na žebřiny - jako na stromy a poznávali podle chuti. 

Nejvíce práce nám dala příprava štrůdlu. Strouhali jsme jablíčka na struhadle, pokládali na těsto, cukrovali a balili. Ve velké kuchyni nám ho paní kuchařka upekla v troubě - jeho vůni jsme cítili po celé školce. Moc nám chutnal a měli jsme radost, když jsme si nesli domů pro rodiče. 

                                                                                                                                                     Koťátka

Archiv:

Třídy v naší školce