Mateřská škola Šluknov, příspěvková organizace412 386 260

Třída - KOŤÁTKA

KoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátka

Třídu Koťátek najdete v budově odloučeného pracoviště MŠ Šluknov – v Žižkově ulici č. p.1032, a to v těsné blízkosti místního sídliště.

Objekt byl postaven na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století a později byl opakovaně opravován, rekonstruován a modernizován.

Třída Koťátek se nachází v nejvzdálenějším bodě budovy od hlavního vchodu, tedy za třídami Včeliček a Hvězdiček. Koťátka se proto již po ránu pěkně proběhnou.

Jejich třída je propojena s prosluněnou hernou, dále se sociálním zázemím a ložnicí. Sousedí i s kuchyňkou a šatnou dětí.

Z vnitřních prostor herny mají děti možnost vstoupit francouzskými dveřmi do prostou nedávno zrekonstruované školní zahrady.

 

 

 

Charakteristika

Heterogenní třída s dětmi ve věku od tří do šesti let 

Kapacita

24 dětí

Učitelky

Asistent pedagoga:

Bc. Ivana Ilková, Ivana Benešová

Veronika Jelínková

Školní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Třídní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Kontakt

412 386 214

Asistent pedagoga

 

 

Tagy
Tagy:
Únor u Koťátek

Únor u Koťátek

"Čáry, máry pod kočáry...", ne nečarovali jsme, ale zkoumali a dělali pokusy. Zjistili jsme, co se stane ve vodě s namalovanými obrázky na kuchyňské útěrce, jak se promění želé medvídek ve vodě, co dokáže coca cola s mentoskami, vajíčko ponořené do vody a druhé do octa, lentilky s vodou, mléko s barvami. Z jarové vody jsme dělali brčkem bubliny, zkoušeli, do které odměrky se vejde více vody, propichovali špejlemi igelitové sáčky naplněné vodou skrz na skrz.

Povídali jsme si o masopustu, maškarách, průvodu, zabijačce i koblížkách, ukazovali obrázky, pouštěli videa. Masopustní průvod jsme si vyzkoušeli obchůzkou po školce a převlékli se za tradiční maškary. Nechyběl strakatý, ženich, nevěsta, turci, medvěd, koníci, slaměný, kominík a samozřejmě kapela.

O maškarním karnevalu jsme se proměnili ve spidermany, policajty, berušku, čmeláka, vílu, Elzu, muchomůrku, princeznu nebo krále. Zatancovali jsme si, házeli míčky do dřevěného šaška, skládali komíny podle barev, namotávali provázky, nosili míčky na lžíci a za odměnu jsme dostali dárky ve formě tomboly. 

A protože byl poslední den před Popeleční středou, dali jsme spát basu a písničkou "Jemine, domine, masopust pomine..." karnevalové a masopustní období ukončili.

Aby nám to nebylo líto, ještě jsme se "prošli" některými pohádkami, poznávali je podle obrázků, pojmenovávali postavy a zahráli si na kozu a neposlušná kůzlátka. Pro tři prasátka vyrobili domečky ze slámy, dřeva a cihel, a papírovou chaloupku ozdobili perníkem.

V Domě kultury jsme shlédli pohádku "O Honzovi, jak se naučil bát".

Víme, že v pohádkách vždycky dobro zvítězí nad zlem.

                                                            Koťátka

Leden u Koťátek

Leden u Koťátek

Čekali jsme na příchod Tří králů. Naučili jsme se o nich písničku, již známe jejich jména a začáteční písmena. Víme, co všechno nesli Tři králové Ježíškovi za dary. Sami jsme se za ně 6. ledna převlékli, nasadili si vlastnoručně vyrobené koruny a vyzkoušeli si tříkrálové koledování po školce s přáním všeho dobrého v novém roce. Tím pro nás vánoční období skončilo a my jsme mohli uklidit stromeček, ozdoby a vůbec celou tu krásnou vánoční  výzdobu.

Autobusem jsme se vypravilli do Varnsdorfu a v Městském divadle shlédli hranou pohádku " Jak drak nechtěl sníst princeznu". Pohádka byla moc hezká a veselá a už se těšíme na další.

V lednu jsme navštívili také knihovnu ve Šluknově. Paní knihovnice nás provedla celou knihovnou plnou knížek a přečetla nám dvě pohádky " O Křemílkovi a Vochomůrkovi". Mohli jsme si prohlédnout některé obrázkové knížky a vybarvit omalovánky s pohádkovými postavami. Do školky jsme si vypůjčili knížku s pohádkami a až ji přečteme, určitě si půjdeme pro další. 

Když pak konečně napadl sníh, chodili jsme na zahradu bobovat, jezdit na lopatách, stavět sněhuláky a koulovat se. O ostatních zimních sportech jsme si povídali ve školce. Dokonce jsme hráli hokej a vyzkoušeli si některé části z opravdové hokejové výstroje.

Také již víme, jak se myslivci starají o zvířátka v zimě a jaká potrava patří do krmelců a ptáčkům do krmítka. Naučili jsme se rozpoznávat stopy některých lesních zvířátek. Pro ptáčky jsme vyrobili dobrůtky ze sádla a semínek a pověsili na zahradu na větve stromů. To si pochutnají!

                                                                                                                                                        Koťátka 

Vánoční přání

Milí rodiče,

přejeme vám krásné prožití vánočních svátků, hodně radostí s vašimi dětmi u stromečku a v novém roce 2023 hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

                                                                   Iva, Iva, Verča a Jana Zelená

 

 

 

 

Prosinec u Koťátek

Prosinec u Koťátek

Nejkrásnější měsíc v roce začal čertovským rejem, kdy jsme se všichni převlékli za čertíky a rodičům předvedli, jak to asi chodí v pekle. 

Navštívil nás Mikuláš, 2 andílci a 4 čerti. Strach jsme měli jen trošičku, ale za básničky a čertovský taneček nás obdarovali balíčkem ovoce a sladkostí.

S čertíkem a andílkem jsme se ještě potkali v domě kultury, kde jsme si mohli vybarvit omalovánky, plnit dovednostní úkoly a společně si zatancovali. A zase jsme dostali dobrůtky.

Hezké čertovské dopoledne jsme si užili také s dětmi ze 4.třídy ZŠ u nás ve třídě, a krásné vánoční představení nám předvedly děti ze speciální školy.

V lesnické škole pro nás zase studenti připravili vánoční tvořivé dopoledne, vybarvovali jsme sádrové vánoční ozdoby a mohli si je odnést domů, prohlédli jsme si vycpaná lesní zvířátka a pohladili si opravdové živé dravce.

Moc jsme se tešili na vánoční besídku s rodiči, na které jsme předvedli vánoční taneček, básničky a koledy s rytmickými nástroji. Jako překvapení jsme pro ně vyrobili andělíčka a vánoční přáníčko. 

Krásné bylo, jak jsme si společně pouštěli ořechové lodičky, zazpívali si koledy a ochutnali napečené cukroví. 

A Ježíšek?

Ten nám do školky pod stromeček přinesl hodně krásných dárků. Děkujeme.

                                                                                               Koťátka

Adventní přání

Milí rodiče a děti,

přejeme Vám příjemné prožití předvánočního času a těšení se na Ježíška.

Iva s Ivou, Verča a Jana Zelená

Listopad u Koťátek

Listopad u Koťátek

Copak nám připravil listopad?

Na "Dušičky" jsme byli na hřbitově zapálit svíčky.

Shlédli jsme "Hubertskou jízdu" a zapojili se do průvodu na náměstí a ke kostelu. Pak jsme měli možnost si prohlédnout prostory lesnické školy, kde byly pro děti připravené zajímavé úkoly a hry. 

Seznámili jsme se a zahráli si příběh o " sv. Martinovi", který přijel na bílém koni a rozdělil se o svůj plášť se žebrákem. 

Čekaly nás přípravy na posvícení, pekli jsme koláče, vyráběli posvícenskou výslužku - jelítka, jitrnice, husu a koláče. Nacvičili si posvícenský průvod od domu k domu s písničkami a tanečky, kterých se zůčastnili i naši rodiče. Všichni jsme se posvícensky poměli - jedli, pili, hodovali........ 

Na konci listopadu nás pozvali žáci ze ZŠ ve Starých Křečanech na "Den otevřených dveří". Sbalili jsme si batůžky a brzy ráno jsme se sešli v hojném počtu za tmy na vlakovém nádraží. Ve škole pro nás měli připravené pohoštění, hry, malování, lepení atd........ Výlet jsme si užili a tešíme se na další.

Dále jsme se dozvěděli, kteří ptáčkové odlétají do teplých krajin a která zvířátka si dělají zásoby na zimu a ukládají se k zimnímu spánku.

Naučili jsme se z čeho se skládá lidské tělo, jak pracují orgány a smysly.

                                                                                                                    Vaše Koťátka

Říjen u Koťátek

Říjen u Koťátek

Jak jsme slíbili, štrůdl se nám povedl, byl moc dobrý, určitě vám také chutnal. Sami jsme si nastrouhali jablíčka, vyváleli těsto a zabalili.

Další den jsme se vypravili do lesa, který byl plný hub. Každý z nás jich našel několik a brzy jsme měli košíky vrchovaté. Z křoví a na mechu vykukovali muchomůrky červené a dokonce jsme viděli i muchomůrku zelenou, ale víme, že na ni nesmíme sahat.

Mnoho dalších druhů hub jsme viděli na výstavě v Domě kultury, kde nás paní obdarovala perníkovými houbičkami. 

Předškoláci poprvé navštívili 4. třídu v základní škole. Vyzkoušeli si sedět v lavicích, plnit školní úkoly a chodit k tabuli.

Poslední říjnový den jsme si vydlabali dýně a moc jsme se těšili na dýňový podvečer s rodiči. Prošli jsme si světýlkovou cestu, plnili nejrůznější úkoly, prolézali velkou pavučinou a zahráli si několik dovednostních her. Za odměnu jsme všichni dostali lízátkového ducha. Moc jsme si to užili a těšíme se na listopad.

 

Září 2022

Září 2022

"Hola, hola je tu září, plyšáci Mařenka s Jeníčkem a paní učitelky nás volají".

Sešli jsme se skoro v plném počtu, přivítali nové kamarády a paní asistentku Veroniku.

Ukázali jsme si třídu s hračkami, zahradu a dokonce si prošli celou školku. Připomněli jsme si písničky, které nám sdělují, kdy máme udělat kontaktní kruh, ve kterém se každé ráno vítáme, kdy si umýt ruce před jídlem nebo společně uklidit hračky.

Brzy jsme se naučili znát svoje značky a seznámili se s pravidly v naší třídě. 

Shlédli jsme moc hezké taneční vystoupení mažoretky s hůlkou, která se ještě učí na základní škole.

Dozvěděli jsme se, které plodiny se sklízí na poli, a jaké dobroty z nich člověk umí připravit. Zahráli jsme si pohádku " O veliké řepě".

Známe hodně druhů ovoce a některé poznáme i podle chuti se zavázanýma očima.

Určitě si upečeme štrůdl a jestli se nám povedl, to se dozvíte zase příště - v říjnu. Koťátka

                                                                                                                      

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek začal zkoumáním a pokusy. Vyzkoušeli jsme si, co dokáže voda, když se dá zmrznout a led, když se posype solí nebo zabarví barvou. Přelévali jsme vodu z různě velkých odměrek, kam se vejde - kam ne, zkoušeli, které předměty se potopí. Libili se nám pokusy s želé medvídky, kofolou a mentoskami. Foukali jsme do jarové vody brčkem a dělali bubliny.

Zanedlouho jsme se vypravili raketou do vesmíru, poznali mléčnou dráhu a planety, které obíhají kolem slunce, vypravili jsme se prozkoumat Měsíc a zanechali na něm své stopy, a dozvěděli se, proč se udržíme na Zemi, i když je kulatá. Také jsme si sestavili některá souhvězdí a pojmenovali je. 

Moc jsme se těšili na maškarní karneval. Přišla mezi nás čertice, beruška, šaškové, upír a netopýr, princezny, čarodějnice, Sněhurka, Spidermani, Ninjago. Tancovali jsme, hráli hry a soutěže, dostali krásnou tombolu.

Prožili jsme a vyzkoušeli si masopustní průvod s tradičními maškary - medvědem, kobylkou, Strakatým, kominíkem a chodili od domu k domu, zpívali, hráli na rytmické nástroje, tancovali a ochutnali opravdové jitrnice a koblížky. Masopust jsme zakončili "Pochováním basy".

 

Lednové radovánky u Koťátek

Lednové radovánky u Koťátek

Tak tu máme nový rok, který začal u Koťátek těšením se na příchod Tří králů. Děti si vyrobily tříkrálové koruny, naučily se jména králů, poznávaly jejich začáteční písmena a zpívaly si písničku: "My tři králové jdeme k vám....". V den, kdy měli králové dojít k Ježíškovi a děti mohly ve školce koledovat a přát všem nový rok, skoro celá třída dětí musela zůstat doma v karanténě. Ach jo! V Koťátkách zůstali opravdu jen "Tři králové" - paní učitelka a dva kluci.

Když se děti postupně vrátily do Koťátek, poznávaly a třídily zimní oblečení.

Ve třídě si vyzkoušely některé zimní sporty a hry - koulování, bruslení, lyžování, hokej. Malovaly a vyráběly si papírové lyže, brusle, sněhové koule. Jakmile napadl sníh na dva dny, ihned děti vyrazily na zahradu jezdit na lopatách a sněhu si užít. 

Nezapomněly také na zvířátka a ptáčky v zimním období. Vědí, kam a co jim přinést do krmelce a na krmítko. Na parapet školky přichystaly ptáčkům dobrůtky vyrobené z jablíček a semínek. Snad jim bude chutnat.

Archiv:

Třídy v naší školce