Mateřská škola Šluknov, příspěvková organizace412 386 260

Třída - KOŤÁTKA

KoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátka

Třídu Koťátek najdete v budově odloučeného pracoviště MŠ Šluknov – v Žižkově ulici č. p.1032, a to v těsné blízkosti místního sídliště.

Objekt byl postaven na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století a později byl opakovaně opravován, rekonstruován a modernizován.

Třída Koťátek se nachází v nejvzdálenějším bodě budovy od hlavního vchodu, tedy za třídami Včeliček a Hvězdiček. Koťátka se proto již po ránu pěkně proběhnou.

Jejich třída je propojena s prosluněnou hernou, dále se sociálním zázemím a ložnicí. Sousedí i s kuchyňkou a šatnou dětí.

Z vnitřních prostor herny mají děti možnost vstoupit francouzskými dveřmi do prostou nedávno zrekonstruované školní zahrady.

 

 

 

Charakteristika

Heterogenní třída s dětmi ve věku od tří do šesti let 

Kapacita

24 dětí

Učitelky

Asistent pedagoga:

Bc. Ivana Ilková, Ivana Benešová

Veronika Jelínková

Školní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Třídní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Kontakt

412 386 214

Asistent pedagoga

 

 

Tagy
Tagy:

Adventní přání

Milí rodiče a děti,

přejeme Vám příjemné prožití předvánočního času a těšení se na Ježíška.

Iva s Ivou, Verča a Jana

Listopad u Koťátek

Listopad u Koťátek

Copak nám připravil listopad?

Na "Dušičky" jsme byli na hřbitově zapálit svíčky.

Shlédli jsme "Hubertskou jízdu" a zapojili se do průvodu na náměstí a ke kostelu. Pak jsme měli možnost si prohlédnout prostory lesnické školy, kde byly pro děti připravené zajímavé úkoly a hry. 

Seznámili jsme se a zahráli si příběh o " sv. Martinovi", který přijel na bílém koni a rozdělil se o svůj plášť se žebrákem. 

Čekali nás přípravy na posvícení, pekli jsme koláče, vyráběli posvícenskou výslužku - jelítka, jitrnice, husu a koláče. Nacvičili si posvícenský průvod od domu k domu s písničkami a tanečky, kterých se zůčastnili i naši rodiče. Všichni jsme se posvícensky poměli - jedli, pili, hodovali........ 

Na konci listopadu nás pozvali žáci ze ZŠ ve Starých Křečanech na "Den otevřených dveří". Sbalili jsme si batůžky a brzy ráno jsme se sešli v hojném počtu za tmy na vlakovém nádraží. Ve škole pro nás měli připravené pohoštění, hry, malování, lepení atd........ Výlet jsme si užili a tešíme se na další.

Dále jsme se dozvěděli, kteří ptáčkové odlétají do teplých krajin a která zvířátka si dělají zásoby na zimu a ukládají se k zimnímu spánku.

Naučili jsme se z čeho se skládá lidské tělo, jak pracují orgány a smysly.

                                                                                                                    Vaše Koťátka

Říjen u Koťátek

Říjen u Koťátek

Jak jsme slíbili, štrůdl se nám povedl, byl moc dobrý, určitě vám také chutnal. Sami jsme si nastrouhali jablíčka, vyváleli těsto a zabalili.

Další den jsme se vypravili do lesa, který byl plný hub. Každý z nás jich našel několik a brzy jsme měli košíky vrchovaté. Z křoví a na mechu vykukovali muchomůrky červené a dokonce jsme viděli i muchomůrku zelenou, ale víme, že na ni nesmíme sahat.

Mnoho dalších druhů hub jsme viděli na výstavě v Domě kultury, kde nás paní obdarovala perníkovými houbičkami. 

Předškoláci poprvé navštívili 4. třídu v základní škole. Vyzkoušeli si sedět v lavicích, plnit školní úkoly a chodit k tabuli.

Poslední říjnový den jsme si vydlabali dýně a moc jsme se těšili na dýňový podvečer s rodiči. Prošli jsme si světýlkovou cestu, plnili nejrůznější úkoly, prolézali velkou pavučinou a zahráli si několik dovednostních her. Za odměnu jsme všichni dostali lízátkového ducha. Moc jsme si to užili a těšíme se na listopad.

 

Září 2022

Září 2022

"Hola, hola je tu září, plyšáci Mařenka s Jeníčkem a paní učitelky nás volají".

Sešli jsme se skoro v plném počtu, přivítali nové kamarády a paní asistentku Veroniku.

Ukázali jsme si třídu s hračkami, zahradu a dokonce si prošli celou školku. Připomněli jsme si písničky, které nám sdělují, kdy máme udělat kontaktní kruh, ve kterém se každé ráno vítáme, kdy si umýt ruce před jídlem nebo společně uklidit hračky.

Brzy jsme se naučili znát svoje značky a seznámili se s pravidly v naší třídě. 

Shlédli jsme moc hezké taneční vystoupení mažoretky s hůlkou, která se ještě učí na základní škole.

Dozvěděli jsme se, které plodiny se sklízí na poli, a jaké dobroty z nich člověk umí připravit. Zahráli jsme si pohádku " O veliké řepě".

Známe hodně druhů ovoce a některé poznáme i podle chuti se zavázanýma očima.

Určitě si upečeme štrůdl a jestli se nám povedl, to se dozvíte zase příště - v říjnu. Koťátka

                                                                                                                      

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek začal zkoumáním a pokusy. Vyzkoušeli jsme si, co dokáže voda, když se dá zmrznout a led, když se posype solí nebo zabarví barvou. Přelévali jsme vodu z různě velkých odměrek, kam se vejde - kam ne, zkoušeli, které předměty se potopí. Libili se nám pokusy s želé medvídky, kofolou a mentoskami. Foukali jsme do jarové vody brčkem a dělali bubliny.

Zanedlouho jsme se vypravili raketou do vesmíru, poznali mléčnou dráhu a planety, které obíhají kolem slunce, vypravili jsme se prozkoumat Měsíc a zanechali na něm své stopy, a dozvěděli se, proč se udržíme na Zemi, i když je kulatá. Také jsme si sestavili některá souhvězdí a pojmenovali je. 

Moc jsme se těšili na maškarní karneval. Přišla mezi nás čertice, beruška, šaškové, upír a netopýr, princezny, čarodějnice, Sněhurka, Spidermani, Ninjago. Tancovali jsme, hráli hry a soutěže, dostali krásnou tombolu.

Prožili jsme a vyzkoušeli si masopustní průvod s tradičními maškary - medvědem, kobylkou, Strakatým, kominíkem a chodili od domu k domu, zpívali, hráli na rytmické nástroje, tancovali a ochutnali opravdové jitrnice a koblížky. Masopust jsme zakončili "Pochováním basy".

 

Lednové radovánky u Koťátek

Lednové radovánky u Koťátek

Tak tu máme nový rok, který začal u Koťátek těšením se na příchod Tří králů. Děti si vyrobily tříkrálové koruny, naučily se jména králů, poznávaly jejich začáteční písmena a zpívaly si písničku: "My tři králové jdeme k vám....". V den, kdy měli králové dojít k Ježíškovi a děti mohly ve školce koledovat a přát všem nový rok, skoro celá třída dětí musela zůstat doma v karanténě. Ach jo! V Koťátkách zůstali opravdu jen "Tři králové" - paní učitelka a dva kluci.

Když se děti postupně vrátily do Koťátek, poznávaly a třídily zimní oblečení.

Ve třídě si vyzkoušely některé zimní sporty a hry - koulování, bruslení, lyžování, hokej. Malovaly a vyráběly si papírové lyže, brusle, sněhové koule. Jakmile napadl sníh na dva dny, ihned děti vyrazily na zahradu jezdit na lopatách a sněhu si užít. 

Nezapomněly také na zvířátka a ptáčky v zimním období. Vědí, kam a co jim přinést do krmelce a na krmítko. Na parapet školky přichystaly ptáčkům dobrůtky vyrobené z jablíček a semínek. Snad jim bude chutnat.

Archiv:

Třídy v naší školce