Mateřská škola Šluknov, příspěvková organizace412 386 260

Třída - KOŤÁTKA

KoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátkaKoťátka

Třídu Koťátek najdete v budově odloučeného pracoviště MŠ Šluknov – v Žižkově ulici č. p.1032, a to v těsné blízkosti místního sídliště.

Objekt byl postaven na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století a později byl opakovaně opravován, rekonstruován a modernizován.

Třída Koťátek se nachází v nejvzdálenějším bodě budovy od hlavního vchodu, tedy za třídami Včeliček a Hvězdiček. Koťátka se proto již po ránu pěkně proběhnou.

Jejich třída je propojena s prosluněnou hernou, dále se sociálním zázemím a ložnicí. Sousedí i s kuchyňkou a šatnou dětí.

Z vnitřních prostor herny mají děti možnost vstoupit francouzskými dveřmi do prostou nedávno zrekonstruované školní zahrady.

 

 

 

Charakteristika

Heterogenní třída s dětmi ve věku od tří do šesti let 

Kapacita

24 dětí

Učitelky

Asistent pedagoga:

Bc. Ivana Ilková, Ivana Benešová

Alexandra Kolářová

Školní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Třídní vzdělávací program

Český rok – tradice a současnost

Kontakt

412 386 214

 

 

 

Tagy
Tagy:
Červen u Koťátek

Červen u Koťátek

Poslední společný měsíc jsme si opravdu užili.

Oslavili jsme Den dětí v zámeckém parku a na zahradě školky.

Pak předškoláky čekalo přenocování ve školce, kde je čekala stopovaná s hledáním pokladu a stezka odvahy. Všichni to zvládli.

Moc se nám líbil výlet vlakem do Doks, parníkem po Máchově jezeře a návštěvou mini ZOO.

Ve Šluknově jsme si prohlédli policejní stanici, vypravili se na vyhlídku na Židovském vrchu, k velkému rybníku Pazderák, přijali jsme pozvání od paní starostky na prohlídku radnice.

Autobusem jsme jeli do Varnsdorfu na farmu za zvířátkami.

Ve školce nás navštívili studenti lesnické školy, kteří si pro nás připravili zábavné hry. 

S předškoláky jsme se rozloučili na zahradě ošerpováním, hrami a táborákem. Bude se nám stýskat.

                                                                                       Koťátka

Milí rodiče, děkujeme Vám za celoroční spolupráci, aktivitu a plnění našich úkolů pro vás. Bylo to fajn. 

Přejeme krásné prázdniny a dovolenou. Paní učitelky Iva a Iva

Květen u Koťátek

Květen u Koťátek

Děti ze školky a ze základní školy ve Starých Křečanech nás pozvaly na návštěvu. Jeli jsme vlakem - pan průvodčí nám dovolil si proštípnout svoji jízdenku, pak jsme pokračovali autobusem. Děti ze školy nám zahrály pohádku "O pejskovi a kočičce, jak si pekli dort", ukázaly nám třídy, šatny, tělocvičnu a školní družinu, kde jsme si mohli pohrát s hračkami. Děti ve školce pro nás měly připravené hry na zahradě. Na oplátku jsme je pozvali k nám. 

Pozorovali jsme kvetoucí přírodu, hráli si na včelí rodinu, domácí zvířátka a jejich mláďátka.

Poznávali jsme naše město, navštívili hasiče, kteří nám ukázali vybavení hasičských aut, obleky, helmy a mohli jsme si vyzkoušet stříkat hadicí. 

Na zámku nás paní průvodkyně provedla komnatami, viděli jsme starý nábytek a hračky i zámeckou půdu. 

Shlédli jsme výstavu čokolády a v Domě kultury pohádku "O líném Honzovi" divadelního souboru Rolnička.

Duben u Koťátek

Duben u Koťátek

" Vstávej semínko holala......", zpívali si v pohádce Křemílek a Vochomůrka. My jsme si také zasadili semínka, starali se o ně a pozorovali jejich klíčení. Na školní zahradě jsme si vypleli svůj záhonek s jahodami a pozorovali žížaly. 

Pojmenovali jsme si všechny dny v pašijovém týdnu a vždy se oblékli do určité barvy - modré pondělí, žluté úterý....., a dozvěděli se, jaké jsou před Velikonocemi zvyky a tradice.

Těšili jsme se na čarodějnický rej s kamarády, ale i s rodiči. Malovali jsme, lepili, pekli z těsta, vařili lektvar, na zahradě plnili čarodějnické úkoly a tancovali.

Vám rodičům děkujeme, že jste nás oblékli do barev velikonočního týdne, do kostýmů čarodějnic a čarodějů, zapojili jste se do velikonočního a čarodějnického vyrábění, a že jsme společně ve školce prožili hezké čarodějnické odpoledne.

                                                                                                                                 Koťátka

Březen u Koťátek

Březen u Koťátek

Moc jsme se těšili na jaro. Vyrobili jsme si starou babu zimu Morenu a podle tradice ji odnesli k potoku, zapálili a pustili po vodě, aby odplavala co nejdál a přišlo jaro. Pozorovali jsme první jarní kytičky a dozvěděli se, které vyrůstají z cibulek. Slyšeli jsme už i zpěv ptáčků a víme, kde a proč si staví hnízda, a kteří ptáčkové se vracejí z teplých krajin.

Podle obrázků jsme poznávali některá povolení a řemesla. Hráli jsme si na kominíky, lékaře, prodavače, na pizzérii, pedikůru a poštu. Nakreslili jsme vám rodičům obrázek a nechali poslat na poště - to bylo překvapení!

Známe i hodně dopravních prostředků. Hráli jsme si na jízdu autobusem, vlakem, na dopravní situace, kdy jsme se učili přecházet silnici bez semaforu, ale i s ním a jak bezpečně jezdit na kole a v autě. Velkým zážitkem pro nás bylo, když nad školkou letěl opravdový horkovzdušný balón.

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek

Únor u Koťátek začal zkoumáním a pokusy. Vyzkoušeli jsme si, co dokáže voda, když se dá zmrznout a led, když se posype solí nebo zabarví barvou. Přelévali jsme vodu z různě velkých odměrek, kam se vejde - kam ne, zkoušeli, které předměty se potopí. Libili se nám pokusy s želé medvídky, kofolou a mentoskami. Foukali jsme do jarové vody brčkem a dělali bubliny.

Zanedlouho jsme se vypravili raketou do vesmíru, poznali mléčnou dráhu a planety, které obíhají kolem slunce, vypravili jsme se prozkoumat Měsíc a zanechali na něm své stopy, a dozvěděli se, proč se udržíme na Zemi, i když je kulatá. Také jsme si sestavili některá souhvězdí a pojmenovali je. 

Moc jsme se těšili na maškarní karneval. Přišla mezi nás čertice, beruška, šaškové, upír a netopýr, princezny, čarodějnice, Sněhurka, Spidermani, Ninjago. Tancovali jsme, hráli hry a soutěže, dostali krásnou tombolu.

Prožili jsme a vyzkoušeli si masopustní průvod s tradičními maškary - medvědem, kobylkou, Strakatým, kominíkem a chodili od domu k domu, zpívali, hráli na rytmické nástroje, tancovali a ochutnali opravdové jitrnice a koblížky. Masopust jsme zakončili "Pochováním basy".

 

Lednové radovánky u Koťátek

Lednové radovánky u Koťátek

Tak tu máme nový rok, který začal u Koťátek těšením se na příchod Tří králů. Děti si vyrobily tříkrálové koruny, naučily se jména králů, poznávaly jejich začáteční písmena a zpívaly si písničku: "My tři králové jdeme k vám....". V den, kdy měli králové dojít k Ježíškovi a děti mohly ve školce koledovat a přát všem nový rok, skoro celá třída dětí musela zůstat doma v karanténě. Ach jo! V Koťátkách zůstali opravdu jen "Tři králové" - paní učitelka a dva kluci.

Když se děti postupně vrátily do Koťátek, poznávaly a třídily zimní oblečení.

Ve třídě si vyzkoušely některé zimní sporty a hry - koulování, bruslení, lyžování, hokej. Malovaly a vyráběly si papírové lyže, brusle, sněhové koule. Jakmile napadl sníh na dva dny, ihned děti vyrazily na zahradu jezdit na lopatách a sněhu si užít. 

Nezapomněly také na zvířátka a ptáčky v zimním období. Vědí, kam a co jim přinést do krmelce a na krmítko. Na parapet školky přichystaly ptáčkům dobrůtky vyrobené z jablíček a semínek. Snad jim bude chutnat.

Ježíšek u Koťátek

Ježíšek u Koťátek

 

 

Než nadešel Štědrý den u Koťátek, děti měly spoustu práce. Nazdobily stromeček, upekly cukroví a každý den otevíraly adventní kalendář od čerta s úkoly, které poctivě plnily. Od Mikuláše a andílka měly ve druhém adventním kalendáři dobrůtky.

Nedočkavost dětí byla na Ježíška tak veliká, že se chodily každý den dívat, jestli už nemají pod stromečkem dárky. 

Až najednou přišel ten velký den, kdy uslyšely z dálky cinkání zvonečku. JEŽÍŠEK PŘIŠEL.

 

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2022 přejí učitelky Iva a Iva, uklizečka Jana a kuchařky Verča s Ernou. 

Návštěva anděla a čertice u Koťátek

Návštěva anděla a čertice u Koťátek

Rok utekl jako voda a už je tu třída plná malých čertíků.V peklíčku jsme si společně zahráli čertovské hry - házení uhlíků do kotle, podlézání řetězu, vyskakování z pekla do pekla, hraní čertovského pexesa, a zažili pekelné neřesti - nepořádek, špatné chování a stolování, překřikování...

Pak mezi nás přišel anděl s čerticí, kterým jsme zazpívali a přednesli čertovské básničky. Za to nás anděl obdaroval sladkou nadílkou. Všechno pečlivě sledoval Mikuláš za oknem.

Adventní čas

Adventní čas

Milí rodiče,

přejeme Vám příjemné prožití adventního času plného pohody, klidu a těšení se na JEŽÍŠKA. 

Koťátka

Listopad

Listopad

 

 

To je zlaté posvícení,

to je zlatá neděle,

máme maso a zas maso,

k tomu kousek pečeně......,

zpívaly děti písničku, kterou se v této době naučily.

Napekly posvícenské koláče (tvarohové, povidlové, marmeládové), dozvěděly se, co je to posvícení, proč ho lidé dříve slavili a jak je to s legendou o "Svátém Martinovi", který přijel na bílém koni. 

Posvícenské veselí jsme završili posvícenským průvodem, písničkami a posezením v hospodě, kde jsme pili, jedli a hodovali. 

 

Říjen

Říjen

 

 

A máme tu podzim.

Pověděli jsme si, které plodiny se sklízí na poli, jaké ovoce a zelenina na zahrádkách, a co můžeme najít v lese.

Na školním záhonku jsme si vykopali brambory, zahráli pohádku "Princeznička na bále" a z brambor jí navlékli korále.

Z jablíček jsme si upekli štrůdl, který nám moc chutnal, a také naše ovocné špízy byly plné vitamínů.

Vydali jsme se do lesa za zdravým vzduchem a dary lesa. Dokonce jsme našli pár hub, které jsme mohli zhlédnout, a mnoho jiných, na výstavě hub v kulturním domě.

Září

Září

 

 

 

 

 

Holky, kluci, hola, hola,

už je září, školka volá!

Elenko, Martínku, Janičko,

Gábo, Lukášku, Terezko.....!

Budeme si spolu hrát, 

učit se a povídat.

Stanou se z nás kamarádi,

co se mají spolu rádi.

 

Plyšoví kamarádi Jeníček a Mařenka přivítali do třídy Koťátek nové kamarády. Seznámili je s hračkami, celou školkou a zahradou. Ukázali jim, jak se mohou každé ráno s paní učitelkou přivítat - obejmutím (srdíčkem), podáním ruky (ruce) nebo tanečkem (noty). Společně jsme si vytvořili pravidla, podle kterých se budeme chovat, aby nám všem bylo ve školce hezky.

 

 

Archiv:

Třídy v naší školce