Mateřská škola Šluknov, příspěvková organizace412 386 260

LEDEN u KUŘÁTEK

Zima, zima, zimička, hází bílá peříčka,

děti si je chytají, koule si z nich dělají…

Konečně k nám přišla paní Zima! To jsme se načekali a konečně jsme si mohli pořádně užít sněhové nadílky. Na naší krásné zahradě jsme sáňkovali, klouzali se, stavěli sněhuláky, a dokonce jsme zkoušeli i lyžovat!

Se zájmem jsme přivítali vzácné Tři krále, kteří nám popřáli mnoho štěstí do dalšího roku. Zvládli jsme je i výtvarně ztvárnit, naučit se počáteční písmena jejich jmen a umíme i novou píseň: „My tři králové“. Cvičíme ve třídě, tělocvičně i venku, naučili jsme se nové pohybové hry: „Na kometu“ a „Na spícího krále“. Čteme na pokračování z knihy: „Medvídek PÚ“.

Celý týden jsme se zabývali zimními hrami a sportem. Koulovali jsme se nejenom na zahradě, ale použili jsme i koule z papíru, které jsme si vymačkali. S nimi jsme též trénovali hod na cíl. Hráli jsme hokej a dali hooodně gólů! Moc nás bavila PH: „Na Mrazíka“. V komunitním kruhu jsme si povídali o OH, o různých druzích zimních sportů, o sportovním vybavení a náčiní. Víme také, jak se máme chránit před zraněním. Odpovídali jsme na různé hádanky, předváděli sporty pomocí pantomimy. Skládali jsme sněhuláky podle velikosti a učili se pojmy: malý-větší-největší.

Děti zaujalo divadelní a hudební představení p. Dagmar Čemusové: „Muzikantský rok“.

Krásným týdnem bylo téma: „Ledové království“. Děti si námětově vyzdobily třídu, všude byly sněhové koule, kry, závěje a uprostřed na sněhovém trůnu seděla nádherná, ale zlá „Ledová královna“. Jaká je, jsme se dozvěděli z pohádky: „Sněhová královna“. Společně jsme si ji vytvořili z papíru, a těšíme se, až ji v březnu hodíme do vody a přivoláme si tím jaro! Povídali jsme si o S a J pólu, o zvířatech a lidech, kteří tam žijí. Zhlédli jsme přírodovědné filmy o ledních medvědech na interaktivní tabuli a pak vytvořili krásný obrázek. Líbila se nám i „Eskymácká píseň“. Zaujali nás pokusy se sněhem a ledem, pochopili jsme, jak vzniká pára, voda, sníh a led.

V tématu „Zimní oblečení“ jsme procvičovali vhodné oblékání podle počasí. Bavila nás smyslová hra, ve které jsme poslepu poznávali různé druhy oblečení. Třídili jsme oblečení na letní a zimní a naučili jsme se také věšet prádlo na šňůru pomocí kolíčků. Museli jsme poznat, jaký druh oblečení si oblékáme, a to pomocí pantomimy. Děti vytvořily rukavici, kterou si vystřihly, vybarvily tupováním a samy ozdobně vyšily. Navštívili jsme též výstavu betlémů na zámku ve Šluknově.

Ve školce jsme spokojeni a vždy se těšíme, co nás tam nového čeká. Moc vás všechny zdravíme.

                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                    Vaše KUŘÁTKA

Třídy v naší školce