Mateřská škola Šluknov, příspěvková organizace412 386 260

ZÁŘÍ u KUŘÁTEK

Už je září v kalendáři…
Slunce pořád ještě září,
slibuje, že v babím létě
zpolehoučka zahřeje tě.

 

Do třídy „Kuřátek" jsme přivítali nové kluky a holčičky a moc se snažíme, aby se jim u nás líbilo. Ukázali jsme jim, jak to v naší školce vypadá, vysvětlili si, jak se k sobě chováme. Snažíme se být všichni kamarádi, společně si hrát, povídat a prožívat nové zážitky.

K tématu „Obilí" jsme si poslechli pohádku „Kuřátko a obilí", vytvořili „kuřátko" pomocí roztírání barvy vidličkou. Víme, jak vzniká mouka (k tomu nám dopomohl taneček „Na sedláčka"). Zvládli jsme si vyrobit olejové těsto a modelovat pečivo. Děti si s radostí zahrály divadlo „O červené slepičce", další divadelní představení si pro nás připravilo Divadlo Matýsek – „O zatoulané písničce".

Děti zaujalo téma „Brambory", závodili jsme v družstvech, počítali brambory na poli. Dramatizovali jsme pohádky „O veliké řepě" a „Princeznička na bále". Pomocí bramborových tiskátek jsme princezně vytvořili nové korále. Krásný byl výlet do lesa, kde si každý vyrobil svého „Skřítka Bramboráčka" z brambor a nalezených přírodnin. Děti se podílely na přípravě bramboráků – loupaly, strouhaly a ochucovaly. To jsme si všichni pochutnali! Poučná byla návštěva zahrady p. uč. Jabůrkové, kde jsme mohli názorně vidět, jak se pěstuje ovoce a zelenina a pochutnat si na malinách.

Poznáváme ovoce, jeho vůni, chuť, názvy. Společně jsme vytvořili „Hrušku" (pomocí techniky dekupáže). Procvičili jsme jemnou motoriku při mačkání krepového papíru – povedla se nám jablíčka a hrušky. Zpívali jsme písně „Měla babka", „Ukaž se mi jablíčko", „Pod naším okýnkem". Krájeli jsme jablko a učili se pojmy celek, půl, čtvrt a počítali jadérka. Hlavu jsme si namáhali při ovocných hádankách. Při cvičení jsme házeli na cíl. Vyvrcholením byla společná příprava a pečení štrůdlů – byly výborné!!! Čteme na pokračování z knihy „Příběhy z medové stráně".

Těšíme se, že nám toto krásné podzimní počasí vydrží a my budeme mít možnost, být co nejvíce venku.  

                                                                                                                                           S pozdravem vaše „Kuřátka"

Třídy v naší školce